VINERI, 2024-03-29, 1:30 AM


Main
Registration
Login
Welcome Guest | RSS  
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: Cyrus83  
Forum » CITATE , MAXIME & MOTTO » MAXIME » Legile lui Murphy
Legile lui Murphy
Cyrus83Date: VINERI, 2009-06-12, 5:10 PM | Message # 1
MODERATOR
Group: Members
Messages: 192
Status: Offline
# Cand te gandesti ca esti la pamant si speri ca mai devreme sau mai tarziu te ridici… există tot tompu cineva care-ti sapa groapa
# Dacă astăzi va ridicaţi din pat si va gânditi că ceva rau s-ar putea întâmpla cu siguranţă ti se va intampla … Murphy, recomandă, sa ramai în pat
# Nu poti castiga, nu poti egala, dar nici nu poti sa abandonezi…
# Norocul este orb, da, e ghinionu cel ce vede bine!
# Lucrurile bune în viaţă sunt imorale sau ilegale, sau te face sa te ingrasi…
# Speranta moare ultima, dar mai e si prima a-si bate joc de tine…
# Oglinda este ceea mai buna prietena a omului…Nu iti râde în faţă, atunci când plângi
# Daca ai putea sa alegi…e mai bine un urat proces maine, decat o frumoasa inmormantare azi…
# Nu este important daca un lucru e adevarat, inportant e sa crezi…
# Viata e frumoasa, fara as fi fost mort…
# Nu-ti fa griji pt inima ta, va dura cat timp vei trai…
# Zeii au dat oameniilor doua urechi si o gura, pt a putea asculta dublu si a vb pe jumate…
 
BossyDate: DUMINICA, 2009-06-14, 11:10 AM | Message # 2
ADMIN
Group: Administrators
Messages: 722
Status: Offline

1. Viata inseamna a transforma constant in lumina si in flacara tot ceea ce suntem si tot ce intalnim. ( Friedrich Nietzsche )

2. Moartea este cuibul pasarei-phoenix. ( William Shakespeare )

3. Constiinta vietii pretuieste mai mult decat viata. ( Fiodor Dostoevski )

4. Pe morti nu-i cautati in mormant, ci in inima voastra. ( Nicolae Iorga )

5. Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. ( Albert Einstein )

6. Moartea inseamna sfarsitul necazurilor. ( Dicton latin )

7. Esentiala este intrebuintarea vietii, nu durata sa. ( Seneca )

8. Omul care moare este asemenea unui astru ce asfinteste, dar care se inalta mai stralucitor in alta emisfera. ( Johann Wolfgang von Goethe )

9. Majoritatea oamenilor isi intrebuinteaza o mare parte din viata pentru a-si face nefericita cealalta parte. ( Jean de La Bruyere )

10. Dupa moarte nu exista alta moarte. ( Proverb turcesc )


We Ride Together We Die Together
 
MORENADate: VINERI, 2009-06-19, 2:52 PM | Message # 3
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline
Cei 10 "Daca"
1. Daca vrei sa faci un bine, atunci fa-l cand este nevoie.
2. Daca poti sa faci pe cineva fericit, nu sta pe ganduri.
3. Daca dai ceva, nu astepta ca fapta sa se intoarca.
4. Daca primesti ceva, da mai departe.
5. Daca nu poti sa ajuti pe cineva, spune-i-o in asa fel incat sa nu o recepteze ca pe un refuz.
6. Daca poti sa construiesti ceva, nu distruge.
7. Daca poti, fii hotarat in ceea ce spui si ceea ce faci.
8. Daca devii celebru, ramai modest.
9. Daca esti nervos, nu-ti descarca nervii pe altii.
10. Daca faci o observatie, nu jigni. (Chris Simion)

Viata este acolo unde te regasesti, momentul in care simti ca iti apartine clipa si ca in ea sta ascunsa o viata intreaga. (Chris Simion)

Sa nu te certi niciodata cu un prost! Ceilalti au toate sansele sa nu observe diferenta!

Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Ti s-au dat doua urechi si o singura gura, pentru a asculta de doua ori mai mult decat vorbesti.

O pipa da unui om destept prilejul sa gandesc, iar unui prost ceva de tinut in gura.

Daca nu poti sa-l convingi, macar baga-l in ceata!

Daca prostia ar durea, multa lume ar urla!

Decat sarac si bolnav, mai bine bogat si sanatos!


I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
BossyDate: MARTI, 2009-06-23, 1:05 PM | Message # 4
ADMIN
Group: Administrators
Messages: 722
Status: Offline
Despre iubire


1. Aud vibrand vocea ta in toate zgomotele lumii. ( Paul Eluard )
2. Iubirea este arhitectul universului. ( Hesiod )
3. Iubirea ! Este aripa daruita de Dumnezeu sufletului pentru a urca la el.
( Michelangelo Buonarotti )
4. Dragostea arata omului cum ar trebui sa fie. ( A. P. Cehov )
5. Vrei sa fii iubit, iubeste ! ( Seneca )
6. Eu m-am nascut ca sa iubesc. ( Sofocle )
7. Iubirea este cea mai inalta fericire la care poate ajunge omul, caci numai prin ea
cunoaste ca el e mai mult decat el insusi, ca e una cu totul. ( Rabindranath Tagore )
8. Iubirea inseamna a fi doi si a nu fi decat unul. Un barbat si o femeie ce se topesc
intr-un inger. ( Victor Hugo )
9. Intamplator, oricine poate iubi. ( F. M. Dostoievski )
10. A iubi nu inseamna a ne privi unul pe celalalt, ci a privi amandoi in aceeasi directie.
( Antoine de Saint-Exupery )
11. Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost
incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt
doar un preludiu.... Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina
cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva. ( Rainer Maria Rilke )
12. Cauta iubirea cu inima, nu cu capul. ( Mark Twain )
13. Iubeste putin cel ce poate spune prin cuvinte cat iubeste. ( Dante Alighieri )
14. Toate neputintele se reduc la una: aceea de a iubi, aceea de a evada din
propria tristete.( Cioran )
15. Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali. ( F. Dostoievski )
16. Dragostea e asemeni febrei; nu le putem stapani pe nici una si nici nu putem
limita durata sau intensitatea lor. ( La Rochefocauld )
17. Dragostea este tot ceea ce avem, este singura modalitate in care ne putem ajuta
unul pe celalalt. ( Euripide )
18. Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. ( William Shakespeare )
19. Iubirea nu inseamna placere. ( Confucius )
20. Iubirea este singura datorie pe care o cunosc. ( Albert Camus )


We Ride Together We Die Together
 
BossyDate: MARTI, 2009-06-23, 1:07 PM | Message # 5
ADMIN
Group: Administrators
Messages: 722
Status: Offline
Despre Casatorie


1. O fata cand se casatoreste crede intotdeauna ca a castigat un iubit, dar de cele mai multe ori isi da seama ca l-a pierdut. (Jerome K. Jerome)
2.Iubirea este o forma de boala temporara care se vindeca numai prin casatorie.
3. Toate jocurile de noroc sunt interzise, numai casatoriile nu.
4.Casatoria este cel mai "bun" mod de a distruge o prietenie ideala pana atunci.
5.O casatorie buna este aceea dintre o nevasta oarba si un sot surd. (Michel de Montaigne)
6. Iubirea este idealul. Casatoria este realitatea.
7.Cauza principala a divortului este casatoria.
8.Fidelitatea in casnicie e ca o mancarime pe care nu ai voie sa o scarpini.
9.Dorinta unei femei e sa se marite cat mai curand cu putinta, iar a unui barbat sa stea neinsurat cat mai mult posibil. (George Bernand Shaw)
10.Tine ochii bine deschisi inainte de casatorie si pe jumatate inchisi dupa. (Benjamin Franklin)
11. Casatoria este triumful imaginatiei asupra inteligentei. A doua casatorie este triumful sperantei asupra experientei. (Oscar Wilde)
12.Casatoria este singura aventura accesibila lasilor. (Voltaire)
13.Casatoria nu este un proces de prelungire a iubirii, ci de mumificare a cadavrului. (Wodehouse)
14.Casatoria este cimitirul intelepciunii. (Margaret Cavendish)
15.Toate nuntile sunt la fel, dar fiecare casnicie este diferita. (John Berger)
16.Dragostea este o nebunie temporara ce poate fi vindecata prin casatorie. (Ambrose Bierce)
17.Casatoria este ultima noastra sansa de a ne maturiza. (Joseph Barth)
18.Sfatul meu este sa te casatoresti. Daca vei avea o nevasta buna, vei fi fericit; daca nu, vei deveni filosof. (Socrate)
19.Nu am aflat ce este fericirea decat in momentul in care m-am casatorit. Dar atunci era deja prea tarziu. (Max Kauffman)
20.Nascut-1974, Casatorit-1999! (Grupul Divertis)




We Ride Together We Die Together
 
MORENADate: SAMBATA, 2009-08-29, 10:02 AM | Message # 6
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline
Legile lui murphy despre dragoste si sex:

Chiar daca suna amuzant, sunt probabil cele mai adevarate legi formulate vreodata!

Legea nr 1: Nimic nu se imbunatateste cu varsta.

Legea nr 2: Sexul nu ingrasa.

Legea nr 3: Sex-appeal este 50% ce ai si 50% ce cred altii ca ai.

Legea nr 4: Nu face sex cu cineva din biroul tau!

Legile lui Murphy despre dragoste si sex

Legea nr 5: Virginitatea poate fi vindecata.

Legea nr 6: Calitatile care o atrag pe femeie la un barbat sunt cele pe care nu le va mai suporta mai tarziu.

Legea nr 7: Nu exista alt remediu pentru sex decit... mai mult sex.

Legea nr 8: Sexul ocupa cel mai putin timp si genereaza cea mai mare bataie de cap.

Legea nr 9: Sexul e ca zapada: nu stii nicioadata cati centimetri o sa ai si nici cat o sa tina.

Legea nr 10: Nu te culca nicodata cu cineva mai nebun decat tine.

Legea nr 11: Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.

Legea nr 12: Dragostea e o gaura in inima.

Legea nr 13: Nu conteaza lungimea baghetei, ci magia din ea...

Legea nr 14: O femeie nu uita niciodata barbatii pe care i-ar fi putut avea, barbatul - pe cele pe care nu le-a putut avea.

Legea nr 15: Dragostea este triumful imaginatiei impotriva inteligentei.

Legea nr 16: Iubeste-ti aproapele, dar sa nu afle nimeni.

Legea nr 17: Dragostea tine de chimie - Sexul de fizic(a).

Legea nr 18: Jocul dragostei nu se amana niciodata din cauza de intuneric.

Legea nr 19: Nu marul din copac, ci perechea de pe pamint a fost cea care a cauzat necazul.

Legea nr 20: Inainte sa-l gasesti pe Fat-Frumos, trebuie sa saruti multe broaste.


I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
MORENADate: SAMBATA, 2009-08-29, 10:04 AM | Message # 7
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline
Legile lui Murphy generalitati :

E usor sa vezi partea pozitiva a problemelor celorlalti.

Nici o problema nu este atat de mare incat sa nu poata fi incadrata undeva.

Prima regula a excavarii: Daca te afli intr-o groapa, opreste-te din sapat.

Omul este intotdeauna gata sa moara pentru o idee, cu conditia ca acea idee sa nu-i fie prea clara.

Daca te opresti sa gandesti, nu uita sa incepi din nou.

Sfatul este ceea ce cerem atunci cand stim deja raspunsul dar ne-am fi dorit sa nu-l fi stiut.

Furia generata de scrierea gresita a unui nume intr-o coloana este direct proportionala cu mediocritatea celui mentionat.

Cand incerci sa dovedesti cuiva ca o masina nu functioneaza, ea va functiona.

Daca te simti bine, nu fi ingrijorat, va trece.

Omul se impiedica uneori de adevar, dar cel mai adesea el se ridica si isi continua drumul.

Frumusetea are grosimea pielii, dar uratenia ajunge pana la os.

Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

Oportunitatea va bate la usa in cel mai putin oportun moment.

Pentru ca ceva sa devina curat, altceva trebuie sa devina murdar, dar poti murdari totul, fara sa cureti nimic.

Lucrurile care nu sunt egale cu nimic altceva, sunt egale intre ele.

Atata timp cat nu-ti pasa unde esti, nu te poti rataci.

Incercarea de a-ti spala masina provocand ploaie, nu va da rezultate.

Este imposibil ca un optimist sa fie placut surprins.

Legile adevarului in reportaje:
Cu cat esti mai aproape de fapte, cu atat mai evidente sunt erorile din stirile riguroase care se refera la acea situatie.
Cu cat esti mai departe de fapte, cu atat mai mult tinzi sa crezi stirile care se refera la acea situatie.

Cel mai bun mod de a-ti (re)aminti ceea ce ai fi vrut sa scrii este sa lipesti plicul in care ai pus scrisoarea.

Daca tot ceea ce ai este un ciocan, toate obiectele din jur iti par cuie.

Legea entropiei:
Daca pui o lingura de vin intr-un butoi cu apa de canal, obtii un butoi cu apa de canal.
Daca pui o lingura de apa de canal intr-un butoi de vin, vei obtine apa de canal.

Cand o problema dispare, oamenii care lucreaza la rezolvarea ei nu dispar.

Secretul de a fi plicticos consta in a spune absolut totul.

Daca un obiect se poate imprumuta si sparge, atunci il vei imprumuta si il vei sparge.


I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
BossyDate: SAMBATA, 2009-08-29, 12:10 PM | Message # 8
ADMIN
Group: Administrators
Messages: 722
Status: Offline
AM CERUT...

Am cerut putere

Si Dumnezeu mi-a oferit dificultati pentru a ma face puternic

Am cerut intelepciune

Si Dumnezeu mi-a oferit probleme de rezolvat

Am cerut prosperitate

Si Dumnezeu mi-a oferit brate si minte sa muncesc

Am cerut curaj

Si Dumnezeu mi-a oferit primejdii de depasit

Am cerut rabdare

Dumnezeu m-a pus in situatii unde eram fortat sa astept

Am cerut dragoste

Si Dumnezeu mi-a oferit oameni tulburati pe care sa-i ajut

Am cerut favoruri

Si Dumnezeu mi-a oferit oportunitati

Nu am primit nimic din ceea ce am cerut

Am primit tot ceea ce-mi era necesar!

RUGACIUNILE MELE AU FOST ASCULTATE !!!


We Ride Together We Die Together
 
Cyrus83Date: JOI, 2009-09-17, 12:29 PM | Message # 9
MODERATOR
Group: Members
Messages: 192
Status: Offline
LEGILE RELATIVITATII
# Chiar daca faptele sint rigide, adevarul este flexibil.
# Durata unui minut depinde de pozitia ta fata de usa de la baie.
# Durata unei casnicii este invers proportionala cu durata petrecerii de nunta.
# Daca pastrezi un lucru prea mult, il poti arunca. Daca arunci un lucru prea devreme, vei avea nevoie de el imediat ce l-ai dat la gunoi.
# Daca cumperi banane necoapte, ele vor fi mincate inainte de a se coace. Daca le cumperi coapte, ele se vor strica inainte de a se minca.
# Telefonul suna intotdeauna cind esti la baie, sau esti in fata usii de la intrare si iti cauti cheile ca sa descui usa.
# Cind formezi un numar gresit, nu suna niciodata ocupat.
# O jucarie care nu se sparge poate fi folosita la spartul altor jucarii.
# In America este important nu atit cit costa un obiect oarecare, ci cit de mult se poate economisi cumparindu-l.
# Opulenta de la intrare este invers proportionala cu solvabilitatea firmei.
# La coada cealalta se serveste mai repede decit la coada la care te-ai asezat.
# Nimic nu arata atit de frumos cind este privit de aproape, ca atunci cind este privit de departe.
# Intotdeauna ploua cind iti speli masina. Dar nu incerca sa speli masina ca sa ploua, ca nu merge.
# Intotdeauna este greseala partenerului.
# Este foarte simplu sa faci ceva complicat, dar este foarte complicat sa faci ceva simplu.
# Cind remediul oferit de minister nu se potriveste problemei ridicate, este mai usor sa schimbi datele problemei decit sa obtii un alt remediu.
# Orice solutie genereaza noi probleme.
# Locul in care ajungi depinde de scaunul pe care stai.
# Daca ajungi prea devreme, s-a aminat. Daca iti dai sufletul ca sa ajungi la timp, va trebui sa astepti. Daca intirzii, este prea tirziu.
# Daca te simti bine, nu-ti face griji. Vei trece peste asta.
# Zimbeste... miine va fi mai rau.
 
BossyDate: VINERI, 2009-10-02, 11:45 AM | Message # 10
ADMIN
Group: Administrators
Messages: 722
Status: Offline
"Hermetismul este prezentarea unui sistem de legi care guverneaza intregul Univers, legi imuabile (neschimbatoare), care se manifesta peste tot - material, mental si spiritual. Cele 7 Legi Universale sunt esenta intregii filozofii hermetice, sunt Legea a TOT CE ESTE, Legea lui DUMNEZEU. Denumirea de hermetism - hermeneutica vine de la numele lui Hermes Trismegistos, unul din marii intelepti, initiati din trecutul istoric in tainele lumii.

LEGILE UNIVERSALE (Principiile Adevarului)

1. LEGEA MENTALISMULUI: Totul este spirit, Universul este mental.
Aceasta lege explica faptul ca Totul este Realitate Substantiala, aflandu-se in toate manifestarile si aparentele ei exterioare pe care le cunoastem sub denumirea de Universuri materiale, Fenomene ale Vietii, Materie, Energie - intr-un cuvant, tot ceea ce este perceput de simturile noastre materiale, este spirit. Acest spirit nu poate fi explicat si definit, dar poate fi considerat si gandit ca un spirit universal, infinit si viu. El explica Adevarul ca Lumea. Universul nu-i decat o creatie mentala a TOT-ului. Prin urmare, in acest spirit noi traim, actionam si suntem noi insine.

2. LEGEA CORESPONDENTEI: Ceea ce este sus este si ceea ce este jos, Ceea ce este jos este si ceea ce este sus.
Aceasta a doua lege explica faptul ca exista o armonie, un raport constant, o corespondenta intre diferitele planuri de manifestare ale Vietii si Fiintei - respectiv planul material, mental si spiritual. Aceste planuri sunt asemanatoare, diferenta intre ele fiind doar de grade si nivel de vibratii - sunt creatii ale TOT-ului si exista in spiritul infinit al TOT-ului.

3. LEGEA VIBRATIEI: Nimic nu este in repaus, totul se misca, totul vibreaza.
Aceasta lege este cea mai importanta pentru cunoasterea si intelegerea fenomenelor mentale si spirituale. Aceasta explica faptul ca miscarea se manifesta pretutindeni in Univers, ca nimic nu este in stare de repaus, ca totul se misca, totul vibreaza. Diferentele care exista intre variatele manifestari ale materiei, energiei si sufletului, se datoreaza gradului diferit de vibratie. De la TOT CE ESTE, care este SPIRIT PUR, pana la cele mai grobiene forme ale materiei, totul vibreaza; cu cat este mai intensa vibratia, cu atat este mai inalta pozitia pe scara. Vibratia Spiritului este atat de intensa si atat de rapida, incat, practic, pare in repaus, la fel cum o roata care se invarte cu viteza foarte mare pare oprita. La cealalta extremitate a scarii sunt formele grobiene ale Materiei, ale carei vibratii sunt atat de lente incat parca nici nu ar exista, la fel ca unele sunete de mica frecventa pe care urechea umana nu le percepe. Intre acesti doi poli opusi, exista o infinitate de grade diferite de vibratii.

4. LEGEA POLARITATII: Totul este dublu, orice lucru are doi poli, totul are doua extreme, asemanatorul si neasemanatorul au aceeasi semnificatie, polii opusi au o natura identica insa de grade diferite, extremele se ating, toate adevarurile nu sunt decat semiadevaruri, toate paradoxurile pot fi conciliate.
Aceasta lege arata ca in orice lucru sunt doi poli, doua aspecte opuse, iar contrariile nu sunt in realitate decat doua extreme ale aceluiasi obiect, intre care sunt intercalate grade diferite. Caldura si frigul, desi par opuse, in realitate sunt acelasi lucru, distingandu-se doar prin diferenta de grade. La fel, dragostea si ura, binele si raul - depinde doar de vointa noastra de a le transforma dintr-una in alta.

5. LEGEA RITMULUI: Totul se scurge inauntru sau in afara, orice lucru are durata sa, totul evolueaza apoi degenereaza, balansul pendulei se manifesta in toate si masura oscilatiei sale la dreapta este asemanatoare cu masura oscilatiei sale la stinga, ritmul este constant.
Aceasta lege explica ca in orice lucru se manifesta o miscare masurata de plecare si venire, un flux si un reflux, o balansare inainte si inapoi, o miscare asemanatoare unei pendule. Exista intotdeauna o actiune si o reactiune, un progres si un regres, un maxim si un minim.

6. LEGEA CAUZEI SI A EFECTULUI: Orice cauza are efectul sau, orice efect are o cauza, totul se intampla conform Legii, hazardul nu este decat un nume dat unei legi necunoscute, sunt numeroase planuri ale cauzalitatii insa nimic nu scapa Legii.
Aceasta lege explica faptul ca totul se intampla conform Legii, ca niciodata nu se intampla ceva neprevazut, accidental, ca hazard nu exista, deoarece exista planuri diferite de Cauza si Efect, iar planul superior domina intotdeauna planul inferior. Un eveniment este ceea ce survine, se produce ceea ce se intampla ca rezultat sau ca o consecinta a unui eveniment precedent. Un eveniment creeaza prin el un alt eveniment, el constituie o veriga in marele lant al evenimentelor ordonate, iesit din energia Creatoare a TOT-ului. Exista o continuitate intre toate evenimentele precedente, rezultate si urmatoare.

7. LEGEA GENULUI: Este un gen in toate lucrurile, totul are principiile sale, Masculin si Feminin, genul se manifesta pe toate planurile.
Aceasta lege explica faptul ca Genul se manifesta in orice lucru, ca principiile Masculin si Feminin sunt totdeauna prezente si active in toate fazele unui fenomen, pe oricare plan de viata. Cuvantul "gen" deriva dintr-o radacina latina care inseamna "zamislire, procreare, a face sa se nasca, a produce". Acest cuvant are o semnificatie mai larga si mai generala decat cuvantul "sex", care defineste deosebirile existente intre lucrurile vii (masculin si feminin). Rolul principiului Masculin este de a dirija catre principiul Feminin o anumita energie inerenta si de a pune astfel in miscare Procesul Creatiei. Unul sau altul - luate separat ca principii - sunt incapabile sa zamisleasca fara existenta celuilalt.

Cele sapte Legi sunt destul de greu de inteles de toata lumea; sunt legi prin care TOT CE ESTE (DUMNEZEU) conduce intregul univers. DUMNEZEU este TOTUL, Spiritul Infinit, Absolutul, Invizibilul, Intangibilul. Dumnezeu nu este separat de creatiile sale. El este intelepciunea infinita, inteligenta atotcunoscatoare, esenta realitatii, si se manifesta in tot si in toate. EL este Legea."


We Ride Together We Die Together
 
Forum » CITATE , MAXIME & MOTTO » MAXIME » Legile lui Murphy
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright by MORENA © 2024