MARTI, 2024-04-16, 1:49 PM


Main
Registration
Login
Welcome Guest | RSS  
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MORENA  
Forum » LIFE STORIES/ POVESTI DE VIATA » DESPRE DRAGOSTE » ADEVARURI NESPUSE, DAR STIUTE DE TOTI
ADEVARURI NESPUSE, DAR STIUTE DE TOTI
Cyrus83Date: JOI, 2009-09-10, 7:11 PM | Message # 1
MODERATOR
Group: Members
Messages: 192
Status: Offline
Stiu ca ploaia si vremea urata indispune pe toata lumea.Apa care se strange la iesire din metrou si oameni care se imbulzesc peste tine,trepidand violent pe geaca ta si cizmele tale abia scoase de la naftalina.Te enervezi si simti cum umbrela se indreapta catre capetele lor seci "Doamne ce oameni idioti" !Poate ca ziua ta ar fi o experienta hazlie si poznasa daca nu ai ajunge acasa unde mobila scartie de viscolul de afara si tot ce zace in bucataria ta este un pahar de cola statut de 3 zile.Poate ca asta doare cel mai mult pentru oamenii de rand.Pentru ca nu mi explic de ce cei mai bogati oameni din lume totusi afiseaza un zambet discret de fericire.Si poate ca nu e dragostea si caldura celui care nu te-a parasit cand aveai cea mai multa nevoie de el,poate e doar fercirea banului ,dar stai sa te gandesti .. tu ce fericire ai?
 
Cyrus83Date: SAMBATA, 2009-09-12, 11:24 AM | Message # 2
MODERATOR
Group: Members
Messages: 192
Status: Offline
 
MORENADate: JOI, 2009-09-17, 5:39 PM | Message # 3
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline
Marius tot in jurul noustru este fericire de la verdeata arborilor si floriile lor de primavara pana la zapada cei imbraca , de la marea incalzita de razele soarelui pana la furtuna care o tulbura, de la bucuria de a imparti micile bucurii cu prietenii tai pana la suferinta pe care o ai vazandu l cum sufera si esti incapabil de al ajuta . Parerea mea este ca oricat de jos esti priveste mereu jumatatea paharului ca puteai fii mai rau de atat sau din contra mult mai fericit daca riscai . Eu da sunt fericita pentru ca am langa mine oameni pe care ii iubesc si ma iubesc iar acest lucru dizolva toate necazurile de zii cu zii sau problemele cauzate de niste persoane mediocre.

I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
Cyrus83Date: SAMBATA, 2009-09-26, 8:13 PM | Message # 4
MODERATOR
Group: Members
Messages: 192
Status: Offline
Quote (MORENA)
Parerea mea este ca oricat de jos esti priveste mereu jumatatea paharului ca puteai fii mai rau de atat

DA AI DREPTATE, DAR CE FACI CAND SA ZICEM UN EXEMPLU.... PERSOANA LA CARE TI STI CA NU VA MAI FI IN CURAND...CEVA SE INTAMPLA CU EA .... CHIAR DACA ZAMBESTI SIA I PERSOANE CARE TE IUBESC LANGA TINE, TOT EXIST TRISTETEA IN SUFLET CA NU POTI FACE NIMIC PENTRU A O PASTRA LANGA TINE.

 
MORENADate: LUNI, 2009-09-28, 3:55 PM | Message # 5
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline
Marius atunci cand o persoana se indeparteaza de tine asta nu inseamna ca nu tine la tine ci doar se poate ca viata pentru respectiva persoana a luat o alta intorsatura are pe cineva drag langa ea a umplut golul acela imens care il avea in suflet . Eu cred ca daca tu tii la persoana respectiva esti fericit ca ea sau el si a regasit fericirea . Pur si simplu esti fericit ptr ca ea este fericita . Unui prieten drag ii doresti fericirea chiar daca fericirea ei este in bratele altui barbat sau viceversa.

I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
BossyDate: JOI, 2009-10-08, 3:16 AM | Message # 6
ADMIN
Group: Administrators
Messages: 722
Status: Offline
Eu am zis mereu viata e frumoasa important e sa stii sa o traiesti , sa stii sa asculti natura sa , iti faci priateni sa zambeasca , sa te bucuri de tot ceea ce ai in jurul tau plin de viata , trebuie doar sa te uiti mai atent in jurul tau si vei vedea ca exista ceva care sa iti aduca zambetul pe buze .. chiar si ploaia care zici tu ca te indispune
incearca sa o asculti sa te lasi pierdut in sunetul ei amintinduti de clipele frumoase petrecute alaturi de cei dragi. Fericirea o creezi tu in jurul tau nu trebuie sa astepti mereu sa te gaseasca ea pe tine .. iar in exemplul dat de tine ai doua optiuni sa suferi pt ca ai pierdut de lg tine o pers draga sau sa fi fericit pt binele , succesul sau fericirea ei..........


We Ride Together We Die Together
 
BossyDate: JOI, 2009-10-08, 3:20 AM | Message # 7
ADMIN
Group: Administrators
Messages: 722
Status: Offline
Fericirea

Si eu, si tu, pana si el si-a pus aceasta intrebare. El, omul fericit, omul ce traieste cea mai frumoasa viata. Cel ce e linistit, are familie si nu are griji. E o intrebare universala.

Crezi ca esti in stare sa gasesti raspunsul; daca il gasesti, crezi ca esti in stare sa il descifrezi, sa stii cum sa il pretuiesti?

In acest moment, nimeni nu este in stare…nimeni nu are starea spirituala, psihica pentru a reusi sa pastreze si sa pretuiasca un raspuns cu o valoare asa de mare.

Unii considera ca fericirea este o idee inalta, un ideal indepartat, deasupra puterilor noastre de a o dobandi. Dupa aceste persoane, adevarata fericire nu se poate obtine in aceasta viata. Acesti oamenii fac parte din categoria celor care au renuntat sa mai caute adevarul, raspunsul.

Unul din marii intelepti ai Antichitatii, Solon, considera ca nimeni nu este fericit cat timp traieste, caci oricand se pot abate asupra lui nenoricirile. Intrebarea este: cum putem face fata unei fericiri fara ca inainte sa fi trecut prin nenorociri? Fericirile sunt foarte aproape de nenorociri. Daca nu am suferi, nu am putea simtii fericirea, pentru ca necunoscand durerea, cum am putea afirma ca stim ce este bucuria?… Daca scapam de toate problemele sufletesti, ale mintii, pentru a nu suferi, ce am r[b]ezolvat in acel moment? Nu v-om sti niciodata ce e fericirea sau ce e tristetea…sentimente ale sufletului nostru…

”Fericirea=Stare de mulţumire sufletească intensă şi deplină.”

Definitia fericirii este cat se poate de simpla, oamenii nefiind interesati de acest lucru. Ei sunt mai mult interesati cum o obtin.

Fericirea este in sufletul tau…nu o cauta la exterior. Trebuie sa cauti la tine in interior si dupa ce o gasesti, sa incepi sa o imparti si la ceilalti sau macar sa ii ajuti sa o gaseasca si ei.Fericirea e … simplă.
miros şi gust.
culoare şi zgomot.
faţa alintată de soare.
vântul ascuns printre şuviţe.
nisipul mângâiat de tălpile goale.
o îmbrăţişare răsplătită cu un zâmbet.
în toate lucrurile pe care iubeşti să le faci ori să le priveşti.

INTREBAREA E :noi gasim fericirea sau ea ne gaseste pe noi ?

Attachments: 6433237.jpg (50.4 Kb)


We Ride Together We Die Together
 
MORENADate: JOI, 2009-10-08, 7:03 PM | Message # 8
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline
Cautam fericirea peste tot. Cautam fericirea in cluburi insalubre, imbracati in hainele care ar putea s-o impresioneze pe barbatul care nu exista. Cautam fericirea la metrou, in speranta ca ni se va arata cand ne asteptam mai putin. Din senin. Cautam fericirea pe holuri de asteptare. In trenuri sau avioane. Cautam fericirea in bucatariile petrecerilor la care nu am fost invitati. Cautam fericirea in teatre si in sali de cinematograf, mai ales inainte de film.
Cautam fericirea in abandon. Cautam fericirea noaptea, mai ales noaptea. Cautam fericirea in biserici, acolo unde tragem cu ochiul la fericirea celui de langa noi. Cautam fericirea in bratele lui Dumnezeu. Cautam fericirea in dimineti optimiste. Cautam fericirea in tragediile care ne ocolesc.
Cautam fericirea in disperare. In lucrurile simple cautam fericirea. Cautam fericirea in copii. Cautam fericirea in toate cotloanele lumilor noastre nesfarsite. Cautam fericirea in imperiul nesfarsit al gandurilor. In prapastia dorintelor. Pe muntele viitorului. In razboaiele sufletului. In victoriile serbede ale orgoliului. Cautam fericirea peste TOT.
Daca fericirea este cea care ne cauta pe noi si nu ne gaseste pentru ca ne jucam prea mult de-a baba oarba? Daca fericirea cauta in noi tot ce cautam si noi in ea? Daca fericirea reclama fericire?
Pana la urma viata e destul de simpla si noi suntem aia care o complicam. Cautam fericire in absolut orice lucru , insa de multe ori o cautam pentru ca suntem influentati de parerile altora ce ne arata cum au ajuns ei fericiti. Fericirea e un fel de lacomie cateodata ; nu-ti ajunge la un moment dat (asta pentru multi dintre noi) , iar atunci cand o pierzi poti spune ca nu vei mai apuca sa gusti din ea...sa poate n-ai avut ocazia sa o atingi macar...
Pana la urma singurele intrebari legate de fericire trebuie sa ni le punem noi insine...nu trebuie sa ne lasam influentati de nimeni si nimic.
Fericirea nu e la fel pentru toti. Daca ea ar fi o banca ar da faliment in secunda 1.
Daca ar fi o floare..unii ar proteja-o pentru ca e pe cale de disparitie...altii ar fura-o..ar smulge-o din pamant pentru propria grandina...
Zic asta pentru ca noi nu mai stim ce este fericirea cateodata...o confundam cu distractia prea mult..
Ele se aseamana..doar prin aparenta ; poate fi un fel de fata Morgana ce ne indeparteaza de la scopul adevarat ce consta in cautarea fericiri


I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
BossyDate: JOI, 2009-10-08, 7:06 PM | Message # 9
ADMIN
Group: Administrators
Messages: 722
Status: Offline
parerea mea e ca fericirea trebuie cautata in primul rand in suflatul nostru si dupa aceea in jurul nostru abia atunci vom stii ce e cu adevarat fericirea

We Ride Together We Die Together
 
MORENADate: JOI, 2009-10-08, 7:35 PM | Message # 10
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline
Fericirea este in absolut tot ceea ce ne inconjoara cred ca important este sa deschidem bine ochii ca sa o puteam vedea.

I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
Cyrus83Date: VINERI, 2009-10-09, 12:29 PM | Message # 11
MODERATOR
Group: Members
Messages: 192
Status: Offline
Aveti dreptate, doar ca eu ma refeream la altceva, dar o lasam asa... Stiu ca oricat de greu ar fi totul mereu trebuie sa zambesti si sa te gandesti ca totul va fi bine flower
 
BossyDate: VINERI, 2009-10-09, 6:20 PM | Message # 12
ADMIN
Group: Administrators
Messages: 722
Status: Offline
pai la ce te refereai marius ? book

We Ride Together We Die Together
 
bogdanDate: DUMINICA, 2009-10-25, 10:54 AM | Message # 13
Lieutenant
Group: Members
Messages: 19
Status: Offline
fiecare isi cauta si isi gaseste propiiai fericire in felul sau .fiecare se multumeste cu ce considera ca isi permita sa viseze iar cand a obtinut acel lucru e pur si simplu fericit,pana la urmatoarea dorinta vis etc.
 
MORENADate: JOI, 2009-11-05, 7:13 PM | Message # 14
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline
Quote (Cyrus83)
Aveti dreptate, doar ca eu ma refeream la altceva, dar o lasam asa... Stiu ca oricat de greu ar fi totul mereu trebuie sa zambesti si sa te gandesti ca totul va fi bine

Marius nimci nu tine o vesnicie iar timpul le vindeca pe toate indiferent de cat este de adanca rana din suflet .


I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
BossyDate: SAMBATA, 2009-11-07, 4:58 AM | Message # 15
ADMIN
Group: Administrators
Messages: 722
Status: Offline
atunci cand te intrebi ce e oare fericirea , unde se gaseste ea .....priveste si asculta un nefericit si o sa iti raspunzi si singur la intrebare

We Ride Together We Die Together
 
Forum » LIFE STORIES/ POVESTI DE VIATA » DESPRE DRAGOSTE » ADEVARURI NESPUSE, DAR STIUTE DE TOTI
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright by MORENA © 2024