VINERI, 2024-03-29, 12:25 PM


Main
Registration
Login
Welcome Guest | RSS  
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: Raul_Spain  
Forum » MUSIC » MUSIC NEWS/ NOUTATI DIN MUZICA » MICHAEL JACKSON
MICHAEL JACKSON
MORENADate: SAMBATA, 2009-07-04, 12:21 PM | Message # 1
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline
Michael Joseph Jackson (n. 29 august 1958, d. 25 iunie 2009) a fost un celebru cântăreţ american de muzică pop, supranumit Regele muzicii pop.

Al şaptelea membru al familiei Jackson, Michael Jackson a debutat la vârsta de 5 ani ca membru al unei formatii impreuna cu fratii sai, apoi in formaţa The Jackson 5 şi şi-a început cariera solo în 1971, în timp ce era încă membru al grupului. Supranumit „King of Pop” (Regele muzicii pop) în următorii ani, cinci dintre albumele sale solo au devenit cele mai vândute albume din întreaga lume: „Off the Wall” (1979), „Thriller” (1982), „Bad” (1987), „Dangerous” (1991 ) şi „HIStory” (1995).

La începutul anilor 1980, a devenit o figură dominantă în muzica de masă şi primul artist afro-american care a avut mare succes la MTV. Popularitatea videourilor lui difuzate la MTV, cum ar fi „Beat It”, „Billie Jean” şi „Thriller”, a transformat videourile muzicale într-o formă de artă distinctă şi un instrument de promovare, ajutând un canal relativ nou să câştige faimă. Videouri cum ar fi „Black or White” şi „Scream”, l-au menţinut pe Michael Jackson ca un element de bază la MTV în anii 1990.

Cu un scenariu de muzică şi clipuri video, Michael Jackson a popularizat o serie de tehnici de dans complicat fizic, cum ar fi robotul şi moonwalk-ul. Sunetul lui muzical distinctiv a influenţat numeroşi artişti hip hop, pop şi R&B contemporan.

Michael Jackson a adunat şi a donat milioane de dolari pentru scopuri de caritate prin intermediul turneului „Dangerous World Tour” şi a ajutat 39 de organizaţii de caritate.

Deşi a fost acuzat de pedofilie în 1993, ancheta penală a fost închisă din cauza lipsei de dovezi, Michael Jackson nefiind pus sub urmărire penală.

A fost căsătorit de două ori şi este tatăl a trei copii, provocând mai multe controverse în legătură cu creşterea lor.

În 2005, Michael Jackson a fost judecat şi găsit nevinovat de încă o acuzaţie de abuz sexual.

Unul dintre puţinii artişti care au fost incluşi în Rock and Roll Hall of Fame de două ori, Michael Jackson are mai multe recorduri omologate de Guinness World Records, inclusiv unul pentru „Thriller” ca cel mai vândut album din lume, 13 Premii Grammy, 13 single-uri numărul unu în cariera solo, (mai mult decât oricare alt artist de sex masculin în Hot 100 ERA) şi vânzarea a peste 750 milioane de unităţi în întreaga lume. A fost unul din idolii culturii de masă, timp de aproape patru decenii. A fost menţionat ca fiind unul dintre cei mai celebri bărbaţi.

Michael Jackson a murit la 25 iunie 2009, într-un spital din Los Angeles, în urma unui stop cardiac suferit la locuinţa sa.

Nume naştere Michael Joseph Jackson
Alte nume Regele muzicii pop
Data şi locul naşterii 29 august, 1958
Gary, Indiana, S.U.A.
Data şi locul decesului 25 iunie, 2009 (50 ani)
Los Angeles, California, S.U.A.
Gen muzical Pop, RnB, rock, soul
Ocupaţie Cântăreţ, compozitor, producător, aranjor, dansator, coregraf, actor, om de afaceri.
Tipul de voce Tenor
Instrument(e) Pian, chitară, percuţie
Ani de activitate 1967–2009

Attachments: 5049251.jpg (8.7 Kb)


I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
MORENADate: SAMBATA, 2009-07-04, 2:54 PM | Message # 2
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline

O alta zi a trecut,inca sunt singur(a)

Cum se poate asa ceva?nu esti aici langa mine

Niciodata nu mi-ai zis "ramas-bun", cineva sa-mi spuna de ce

De ce a trebuit sa pleci,lasandu-mi lumea atat de recea?

1.In fiecare zi stau si ma intreb

Cum a putut dragostea sa scape?

Ceva imi sopteste in ureche si-mi zice

2.Ca nu esti singur(a)

Eu sunt aici pt tine

Desi esti departe

Eu sunt aici sa raman

3.Nu esti singur(a)

Eu sunt aici pt tine

Desi suntem departe

Esti mereu in inima mea

Nu esti singur(a)

De unul(una) singur(a), de ce, oh...

Chiar noaptea trecuta, mi s-a parut ca te aud plangand

Imi cereai sa vin,si sa te tin in bratele mele

Iti aud rugaciunile, greutatile tale le voi suporta

Dar mai intai am nevoie de mana ta, apoi pt totdeauna va putea incepe

(repetare 1, 2, 3)

Oh...sopteste trei cuvinte si am sa vin alergand

Zboara...si fato,stii ca am sa fiu acolo

O sa fiu acolo

(repetare 2, 3, 2, 3)

Nu singur(a)

Nu esti singur(a), nu esti singur(a)...

Doar ce ai ajuns la mine baby

Dimineata, seara

Nu esti singur(a),nu singur(a)

Tu si eu, nu singur(a), oh, impreuna, ïmpreuna...

PS. Dedic aceasta melodie superba tuturor prietenilor mei mie personal imi place foarte mult . Nu uitati ca niciodata nu veti fii singuri atata timp cat sunteti prietenii mei am sa incerc din rasputeri sa va fiu aproape mereu veti exista in sufletul meu . Un kiss grande


I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
MORENADate: MIERCURI, 2009-07-08, 2:11 PM | Message # 3
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline
Another day has gone
I'm still all alone
How could this be
You're not here with me
You never said goodbye
Someone tell me why
Did you have to go
And leave my world so cold

Everyday I sit and ask myself
How did love slip away
Something whispers in my ear and says
That you are not alone
For I am here with you
Though you're far away
I am here to stay

But you are not alone
For I am here with you
Though we're far apart
You're always in my heart
But you are not alone

'Lone, 'lone
Why, 'lone

Just the other night
I thought I heard you cry
Asking me to come
And hold you in my arms
I can hear your prayers
Your burdens I will bear
But first I need your hand
Then forever can begin

Everyday I sit and ask myself
How did love slip away
Something whispers in my ear and says
That you are not alone
For I am here with you
Though you're far away
I am here to stay

For you are not alone
For I am here with you
Though we're far apart
You're always in my heart
For you are not alone

Whisper three words and I'll come runnin'
And girl you know that I'll be there
I'll be there

You are not alone
For I am here with you
Though you're far away
I am here to stay
For you are not alone
For I am here with you
Though we're far apart
You're always in my heart

For you are not alone
For I am here with you
Though you're far away
I am here to stay

For you are not alone
For I am here with you
Though we're far apart
You're always in my heart

For you are not alone...


I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
nycoleDate: MARTI, 2009-08-04, 10:27 AM | Message # 4
Major general
Group: Moderators
Messages: 234
Status: Offline
Rupert Everett: Michael Jackson semana cu un personaj din Shrek
In timp ce milioane de persoane inca il plang pe Michael Jackson, cel putin una considera ca moartea acestuia a fost de bun augur. Este vorba despre actorul britanic Rupert Everett, care vedea in artist un personaj de desen animat.

Acesta a declarat pentru Daily Mail ca e bine ca Regele muzicii pop a murit, intrucat n-ar fi putut face fata celor 50 de concerte din Londra. `Nu le-ar fi putut face pe toate, iar presa l-ar fi distrus`.

Mai departe in interviul sau, Rupert Everett s-a legat de aspectul fizic al lui Michael Jackson, comparandu-l pe megastar cu un personaj din seria Shrek, film in care a animat personajul Prince Charming.

`A fost un ciudat. Semana cu un personaj din Shrek. A fost un trubadur negru, apoi alb. A fost crucificat de procesul privind molestarea copiilor – asta l-a ucis. A personificat durerea si nervozitatea unui barbat negru intr-o tara a sclaviei. Cu totii l-am vazut trecand de la negru la alb`, a adaugat Everett.

Gay declarat, Rupert Everett, cunoscut si pentru rolul din `Iubitul meu se insoara`, nu s-a sfiit sa spuna ca daca la 14 ani ar fi avut ocazia sa se culce cu Michael Jackson ar fi facut-o.

Katherine Jackson, numita ofcial tutore pentru copiii lui Michael Jackson
04 August 2009
Dorintele lui Michael Jackson, exprimate prin intermediul testamentului, au devenit realitate ieri, anunta AP.

Katherine Jackson, mama artistului, a fost desemnata prin decizie judecatoreasca tutore permanent pentru Prince, Paris si Blanket, iar cei doi oameni desemnati de King of Pop pentru a-i administra averea raman in continuare stapani peste imperiul financiar.

Mama lui Michael Jackson va primi o suma lunara (care n-a fost facuta publica) pentru a acoperi nevoile celor trei copii.

Asa cum era prevazut in intelegerea semnata saptamana trecuta de Katherine Jackson si Debbie Rowe, mama lui Prince si Paris nu va primi niciun ban, dar va putea sa-si viziteze copiii.

Pe parcursul audierii de ieri au fost prezentate acte semnate de toti cei trei copii ai lui Michael Jackson, prin care acestia declarau ca sunt de acord sa locuiasca impreuna cu mama Regelui Pop.

Judecatorul, care a luat deciziile de mai sus, a fixat o noua audiere pentru data de 2 octombrie, cu scopul de a reexamina situatia copiilor si de a vedea daca totul decurge asa cum a fost stabilit.

Message edited by nycole - MARTI, 2009-08-04, 10:24 AM
 
MORENADate: MARTI, 2009-08-04, 5:22 PM | Message # 5
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline
Michael Jackson şi-a presimţit moartea înainte de concertele de la Londra, pe care a fost obligat să le accepte, deşi era clar pentru toată lumea că nu va putea să le ducă la bun sfârşit din cauza sănătăţii sale dezastruoase, afirmă în SundayMail jurnalistul de investigaţie Ian Halperin.
Michael Jackson
Halperin, care a petrecut cinci ani în apropierea lui Michael Jackson şi se pregăteşte să lanseze o carte despre acesta, mai afirmă că megastarul nu mai putea cânta din cauza unei boli pulmonare genetice, era homosexual şi era controlat de organizaţia militantă Nation of Islam.

În ultimele săptămâni din viaţa sa superstarul a făcut eforturi disperate să se pregătească pentru maratonul de concerte care îl aştepta la Londra şi care i-ar fi adus milioane de dolari atât cântăreţului cât, mai ales, anturajului său. Michael a acceptat cu greu să susţină concertele şi tuturor celor din anturajul său le era clar că nu va reuşi să le susţină pe toate pentru că nu se simţea bine.

Una dintre principalele probleme medicale cu care se confrunta Michael Jackson era o boală genetică pulmonară, o deficienţa de alfa-1 antiripsină, afirmă jurnalistul. Din cauza acestei boli nu mai putea să cânte şi acesta ar putea fi motivul pentru care artistul purta măşti chirurgicale şi folosea uneori un scaun cu rotile. "Da, asta are. Este într-o formă destul de proastă. Le este teamă că ar putea avea nevoie de un transplant de plămâni şi că ar putea fi prea slab pentru a supravieţui", i-a confirmat lui Halperin un apropiat al cântăreţului cu câteva luni înainte de deces. În plus, pentru că slăbise foarte mult, echipa sa de medici s-a temut că suferă de anorexie.

În aceste condiţii, Michael Jackson ar fi acceptat să susţină numai 10 concerte la Londra, dar anturajul său l-ar fi obligat să susţină 50. "Suma de bani era incredibilă şi toţi consilierii lui financiari îi spuneau că riscă falimentul. Dar Michael se opunea în continuare. Nu credea că poate să ducă la bun sfârşit turneul", a declarat un consilier. "Însă în cele din urmă l-au convins. I-au spus că va fi cea mai spectaculoasă revenire din istorie. Aşa l-au convins. A crezut că dacă va ieşi triumfal după succesul acestor concerte, va putea fi din nou Regele", a adăugat sursa citată.

Detaliile financiare ale contractului nu sunt cunoscute încă, dar diferite surse au declarat că Jackson a primit până la 10 milioane de lire sterline în avans, din care cea mai mare parte a ajuns la intermediari. Jackson urma să primească încă 100 de milioane de lire sterline dacă spectacolele ar fi avut loc. Deşi banii erau tentanţi şi i-ar fi rezolvat problemele financiare, Jackson însuşi avea îndoieli că va reuşi să susţină concertele. "Nu ştiu cum voi face 50 de showuri. Nu prea mănânc. Trebuie să mă mai îngraş. Sunt furios că mi-au programat 50 de spectacole. Voiam să fac numai 10", le-ar fi spus artistul unor fani care veniseră să îl vadă după repetiţii, în luna mai.

"Ştiam că este un dezastru pe cale să se producă. Nu cred că cineva şi-a închipuit că îl va ucide, dar nimeni nu credea că va susţine concertele", a declarat o sursă din anturajul cântăreţului. Îngrijorarea tuturor a devenit şi mai mare după ce Jackson s-a prăbuşit în timpul celei de a doua repetiţii. Potrivit unui membru al echipei sale, Jackson intrase într-un declin rapid şi era "îngrozit" de concertele de la Londra. "Nu mânca, nu dormea, iar când dormea avea coşmaruri că va fi ucis. Era îngrijorat că îşi va dezamăgi fanii. Chiar a spus ceva care m-a făcut pentru scurt timp să cred că se gândeşte se se sinucidă. A spus că el crede că va muri înainte de concertele de la Londra", a declarat această sursă.

"Spunea că este îngrijorat că va sfârşi ca Elvis. Se compara întotdeauna cu Elvis, dar ceva în tonul său m-a făcut să cred că vrea sa moară, că este obosit de viaţă. Renunţase. Nu mai avea voce, nu mai putea dansa. Cred că prefera să moară decât să se facă de râs pe scenă", a adăugat sursa. Cea mai clară asemănare cu Elvis o reprezintă dependenţa de medicamente, care la Michael se accentuase în ultimele luni.

Potrivit lui Halperin, concertele ar fi fost planificate de un personaj misterios, medicul Tohme Tohme, care la sfârţitul anului 2008 a apărut drept purtătorul de cuvânt oficial al artistului. Acesta ar fi fost prezentat drept un miliardar saudit şi un chirurg ortoped şi, la un moment dat, chiar drept ambasador senegalez, ceea ce Senegalul a negat, însă. Halperin este de părere că el era de fapt un om de afaceri libanez fără dreptul de a practica medicina.

Tohme Tohme ar fi avut legături cu organizaţia militantă pentru drepturile persoanelor de culoare Nation of Islam, la fel ca şi dădaca celor trei copii ai lui Michael Jackson, Grace Rwaramba, care avea o influenţă considerabilă asupra superstarului. Directorul unei case de licitaţii din New York care urma să vândă bunuri ale lui Michael Jackson s-a adresat chiar poliţiei în 2009 pentru că Tohme l-ar fi ameninţat cu moartea dacă nu pune capăt licitaţiei.

În condiţiile în care sănătatea lui Michael era destul de şubredă, el a vrut să le asigure copiilor săi un viitor sigur. Astfel, el le-a lăsat 200 de melodii inedite, de care creditorii săi nu se pot atinge şi care ar putea valora până la 60 de milioane de lire sterline. Dar testamentul ar prevedea ca cei trei copii să ramâna în custodia mamei lui Michael Jackson, Catherine, în vârsta de 79 de ani. Acest lucru ar putea duce la procese dificile.

Halperin afirmă şi că megastarul era homosexual, deşi a fost căsătorit de două ori. El ar fi avut cel puţin doi iubiţi: un chelner de la Hollywod şi un actor aspirant. Există, însă, martori care vorbesc despre numeroşi tineri care l-ar fi vizitat pe Michael Jackson la diferite ore, unii chiar petrecându-şi noaptea cu artistul.

Sursa: NewsIn

Attachments: 8257498.jpg (119.2 Kb)


I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
BossyDate: SAMBATA, 2009-08-15, 5:05 PM | Message # 6
ADMIN
Group: Administrators
Messages: 722
Status: Offline
surprised surprised surprised surprised nu stiam ca v-a placut asa mult jackson .. a ajuns mare pacat ca nu astiut sa ramana acolo

We Ride Together We Die Together
 
Cyrus83Date: JOI, 2009-09-17, 2:31 AM | Message # 7
MODERATOR
Group: Members
Messages: 192
Status: Offline
Sincer si mie mi-a placut foarte mult Michael Jackson...pot spune ca am crescut cu muzica lui, am simtit chiar o tristete in suflet o data cu moartea lui. A fost o persoana minunata care a pus suflet in ceea ce a facut si a oferit lumi muzica de foarte buna calitate. va ramane mereu in sufletele noastre prin muzica pe care inca o ascultam cu mare placere. Chiar si dupa moarte va ramane regele muzici pop.
 
Raul_SpainDate: JOI, 2009-10-22, 3:06 AM | Message # 8
MODERATOR
Group: Moderators
Messages: 4
Status: Offline
Chiar e trist ca regele muzici pop sa isi termine in asa fel cariera muzicala si viata, din pacate sa nu uitam ca Michael tot timpul a fost ca un copil, s-a purtat ca atare si asa a si trait. Probabil din cauza ca nu a avut o copilarie normala si se pare ca i-a dus lipsa tot restul vietii. Cred ca cel mai important e sa ramanem cu piesele care le a compus de-al lungul carierei muzicale, cu momentele frumoase care le am trait prin muzica lui. Un trist dar realist exemplu in care se vede ca banii intradevar conteaza, si ce e si mai trist dragi prieteni e ca un personaj ca si Michael Jackson sa termine in acest fel... Condoleante Michael Jackson.
 
BossyDate: SAMBATA, 2009-11-07, 4:10 AM | Message # 9
ADMIN
Group: Administrators
Messages: 722
Status: Offline
Din pacate starul a avut o copilarie foarte nefericita tatal lui facand-ul sa treaca printr-un adevarat iad .. criticand-ul mereu in tot ceea ce facea.Cu toate astea el a avut ambitie si s-a ridicat acolo unde putini au reusit sa ajunga in inimile noastre ...Pacat totusi ca sunt ,multi care ajung acolo sus si nu stiu sa se mentina acolo si patesc precum Legendarul Icar sad sad


We Ride Together We Die Together
 
MORENADate: SAMBATA, 2010-04-10, 0:40 AM | Message # 10
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline
Sosia oficiala a lui Michael Jackson va canta in Romania


Earnest Valentino - sosia lui MJ

Earnest Valentino, sosia oficiala a lui Michael Jackson, va concerta in Romania pe 4 si 5 decembrie (Cluj - Club Obsession, Pitesti - Club Mamboo), informeaza RewEvents.ro. Concertul pe care cantaretul ar fi trebuit sa il sustina in Constanta, pe 20 septembrie, a fost anulat.

Earnest Valentino, 43 de ani, este recunoscut la nivel international ca fiind sosia autentica a lui Michael Jackson.

Nascut in Florida, intr-o familie de oameni modesti, Earnest avea sa descopere la 8 ani ca seamana cu pustiul Jackson, care facea furori la nivel international. Si-a cultivat pasiunea pentru stilul micului Michael, si cu toata impotrivirea parintilor, si-a dus visul mai departe. In 1978, Earnest fonda, cu un grup de prieteni, trupa The Jacksons. Proiectul i-a adus in lumina reflectoarelor, oferindu-le totodata recunoastere internationala.

Opt ani mai tarziu, grupul infiintat de Earnest se dizolva, iar Earnest isi continua ascensiunea ca si solo artist.

Talentul sau iesit din comun si asemanarea cu Michael Jackson i-au adus in 1997 un contract cu Mistery, casa de productie a megastarului Michael Jackson, devenind reprezentantul oficial al acesteia. In aceasta calitate, a participat la nenumarate gale, concerte, spectacole, fiind imaginea spoturilor de promovare a turneelor internationale ale lui Michael.

La 28 de ani, dupa 20 de ani de munca pentru indeplinirea visului Michael, Earnest Valentino ajunge sa isi cunoasca idolul. In 2003, la un mega-spectacol in Londra, dupa 45 de minute de prestatie live, Earnest este imbratisat de Michael Jackson, care ii spune: "Earnest, esti incredibil!"


I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
MORENADate: SAMBATA, 2010-04-10, 0:55 AM | Message # 11
OWNER
Group: Administrators
Messages: 649
Status: Offline
www.myspace.com/earnestvalentino aici puteti gasi pagina personala a lui Ernest Valentino

Album foto Ernest Valentino


Attachments: 6192873.jpg (17.3 Kb) · 6375851.jpg (5.2 Kb) · 6251713.jpg (8.4 Kb) · 4286341.jpg (48.2 Kb) · 6707359.jpg (20.0 Kb)


I can't give solutions to all of life's problems, doubts, or fears. But I can listen to you, and together we will search for answers.
 
Forum » MUSIC » MUSIC NEWS/ NOUTATI DIN MUZICA » MICHAEL JACKSON
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright by MORENA © 2024